۲۴ نوامبر روز پرچم در تاجیکستان

روز پرچم ملی تاجیکستان از بیست و چهارم نوامبر سال ۲۰۰۹ تاکنون هر ساله در این کشور تجلیل می شود.
پرچم ملی تاجیکستان ۲۱سال قبل مورد قبول شورای عالی این کشور قرارگرفت نمایندگان مجلس این کشور سال ۲۰۰۹سندی را به امضا رساندند که بر پایه آن همه ساله روز ۲۴ نوامبر از روز پرچم ملی تجلیل می شود.
درچنین روزی در نقاط مختلف شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان مراسم مختلف جشن ویژه روز ملی پرچم برگزار می گردد.
 امام علی رحمان در یکی از سخنرانیهای خود در این روز اعلام داشت: پرچم به عنوان رمز اصلی دولت و کشور در طول صدها سال اخیر، مایه افتخار و غرور گذشتگان بوده و جایگاه ویژه‌ای در نزد دولت و ملت تاجیکستان دارد. پس از استقلال سیاسی کشور، تعیین شکل و رنگ پرچم ملی، از رویداد‌های مهم جامعه تاجیکستان بوده است. 
  
در میدان مجاور کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان پرچم ملی ۶۲ متری این کشور بر میله‌ای به ارتفاع ۱۶۵ متر برافراشته شده ‌‌است.  
پرچم ملی تاجیکستان که از ۳ رنگ سرخ، سفید، سبز با آرم تاج و هفت ستاره که در وسط آن قرار گرفته تشکیل شده است .براساس شرح منابع رسمی، رنگ سرخ پرچم تاجیکستان، رمز مبارزه و جان نثاری خلق برای آزادی و استقلال، رنگ سفید، نشان بخت وسعادت، امید و آرزو و رنگ سبز، نشانه سرسبزی و شکوفایی، سربلندی و خرمی و ابدیت، است.
همچنین، در پرچم تاجیکستان تصویر تاج و هفت اختر جای گرفته است که آن را مقامات اشاره به معتبر بودن شماره هفت در تاریخ فرهنگ و دولتداری تاجیکان ارزیابی می کنند.
نخستین مراسم روزملی پرچم سال ۲۰۰۹ به ابتکار کمیته جوانان تاجیکستان وبه شکل باشکوهی در شهرهای مختلف این کشور بویژه در شهرهای «دوشنبه، خجند و تورسن زاده» برگزار شد.